The Holocaust and the Neo-Nazi Mythomania
© 1978, The Beate Klarsfeld Foundation
 
 
Previous Page Back  Contents  Contents Page 76 Home Page Home Page  Forward Next Page 
     
Notes pp.6-7

nichts angehe, wenn ich hörte, wie Juden, Freimaurer, Sozialdemokraten oder Zeugen Jehovas von meiner Umgebung wie Freiwild beurteilt wurden. Ich meinte, es genüge, wenn ich selber mich daran nicht beteiligte".

13. Speer, pp. 384 385:
"So kommt es mir vor, als habe der verzweifelte Wettlauf mit der Zeit, dieses besessene Starren auf Produktions- und Ausstoßzahlen, alle Er wägungen und Gefühle der Menschlichkeit zugedeckt … ..Mich beunruhigt vielmehr, daß ich in den Gesichtern der Haftlinge nicht die Physiognomie des Regimes gespiegelt sah, dessen Existenz ich in diesen Wochen und Monaten so manisch zu verlängern trachtete".

4. The Jewish Question in the Gestapo and in the SD before the War

14. LISCHKA, Kurt Werner Paul

Born August 16, 1909, in Breslau. Law studies in Breslau and Berlin. SS N° 195590, June 1, 1933. In April 1935 Lischka became a judge in training; and on September 2, 1935, he entered the Gestapo of Berlin. He joined the Nazi Party on May 1, 1937 (N° 4583185).
SS-Untersturmführer January 30, 1938.
SS-Obersturmführer April 20, 1938.
SS-Sturmbannführer in April 1942.
Lischka was also rapidly promoted in his functions of civil administrator:
Regierungsrat in April 1938.
Gerichtsassessor September 2, 1935.
Regierungaassessor in July 1936.
Oberregierungsrat in September 1941.
Chief of the service of Jewish affairs of the Gestapo for the entire Reich, Lischka directed the first mass arrest of the German Jews on June 13, 1938. In November 1938 Lischka led the operation of the arrest of the Jews which immediately followed the pogrom of the "Crystal Night". In 1939 Lischka was chief of the head office of the Reich for Jewish emigration, an emanation of the Gestapo. From January to November 1940, Lischka was chief of the Gestapo of Cologne.

From November 1940 to November 1943, Lischka was active in France, where he occupied the following posts of the highest responsibility in the political police:

1) Permanent substitute for the head of the security services (Knochen) and of the criminal investigation department of the Nazi police, the Sipo SD, in occupied France;

2) Kommandeur, which means chief, of the Nazi police, the Sipo-SD, of all the Paris area with antennae in Melun and Versailles;

3) Chief of Department II of the Sipo SD on the national level, in charge of the internment camps, the execution of hostages, the surveillance of the French police;

4) Given the responsibility quite especially to cap the Gestapo and the Kripo, because of his experience in the police, (Knochen was by training an intelligence man).
 
   
   

 
The Holocaust and the Neo-Nazi Mythomania
© 1978, The Beate Klarsfeld Foundation
Previous Page  Back Page 76 Forward  Next Page